Julmys på Gnistan – där brittisk tradition möter Nynäshamns charm
Hos Gnistan firas julen med värme, smaker och en atmosfär som är svår att hitta någon annanstans. Den charmiga kulturminnesmärkta byggnaden skapar en stämningsfull miljö där både företag, vänner och familjer kan njuta av en oförglömlig julmiddag.
Här serveras en brittiskt inspirerad julmeny med inslag av svenska julklassiker – en kombination som bjuder på både tradition och överraskning. Från silltallrikar och varmrökt lax till saftig rostbiff, kalkon och kungsmussling Wellington – allt tillagat med omtanke och känsla för julens smaker.
Kvällen avslutas med hemlagade desserter, och för de yngre gästerna finns en särskild barnmeny. Julmenyn serveras endast mot bokning och förbeställning – perfekt för dig som vill uppleva julen på Gnistans sätt.
Meny
Låt oss här presentera vår julmeny sammansatt av traditionella brittiska jul-rätter med en touch av svensk jultradition.
Vår julmåltid finns som 2- samt 3-rätters meny med ett urval av rätter att välja på. 2-rätters meny 490; – 3-rätters meny 590; –
Förrätter
- Varmrökt lax rostad surdegsbröd med krämig spenat och lättkokta kryddiga ägghalvor
- Traditionell svensk silltallrik med sill kallrökt lax (hovmästarsås?) och kokt potatis
- En kryddig soppa på butternutpumpa, purjolök och grönsaker (vegansk)
Varmrätt
- Rostbiff eller kalkon – Yorkshirepudding stekt potatis honungsrostade morötter brysselkål och pigs in blankets (prinskorvar inlindad i smördegstäcke) med tranbärssås och rödvinssås
- Kungsmussling Wellington med stekt potatis brysselkål honungsglaserade morötter och grönsakssås. (går att få vegansk)
Dessert/efterrätt
- Äpple och tranbärssmulpaj med vaniljsås (Vegansk)
- Chokladkladdkaka med vispgrädde
Barnmeny (barn under 12år)
- Kalkon med tillbehör 180; –
Önskar ni som större sällskap att komma andra datum vänligen ta kontakt så löser vi det.
















