Ny mötesplats för företagare i hjärtat av Nynäshamn – Regus öppnar nytt kontorshotell
Solen sken när jag promenerade genom Nynäshamns centrum och steg in i den nya co-workinglokalen som håller på att ta form – ett kontorshotell signerat Regus, där småföretagare och frilansare snart kommer kunna arbeta sida vid sida. Här träffade jag två drivna kvinnor: Laura Leknes och Janet Jonsson, som kommer att vara hjärtat i denna satsning.
Med glimten i ögonen berättar de om vad som är på väg att växa fram mitt i stan – ett professionellt kontorshotell med fokus på gemenskap, nätverkande och utveckling. Och det är precis vad vårt centrum behöver.
“Det här kommer inte bara att vara en arbetsplats, utan ett nav för lokalt näringsliv,” säger Janet Jonsson, som i år klivit in som Community Sales Manager med plats- och säljansvar för Nynäshamn. “Vi ser framför oss en bubblande Business Hub där företagare kan mötas, samarbeta och växa – både de som har sitt kontor här och de som vill delta i nätverk och events.”
Janet har en gedigen bakgrund inom näringslivsutveckling – tidigare som näringslivsutvecklare för Nynäshamns kommun och även med över ett decennium inom projektledning och kreativt sälj hos bland annat Bonnier och TV-produktion. Hennes lokalkännedom, kontaktnät och förståelse för företagares behov märks tydligt.
“Jag brinner för att skapa mötesplatser som gör skillnad. Det ska kännas som A Great Day at Work – varje dag. Och att det går bra för våra företagare är inte bara bra för dem – det är avgörande för hela samhället.”
Vid hennes sida står Laura Leknes, Team Lead Area Sales Manager för Regus i Sverige, med lång erfarenhet från både den operativa och strategiska sidan av kontorslösningar.
“Jag har jobbat på Regus sedan 2011, och det jag älskar mest är att få träffa människor och hjälpa dem hitta rätt kontorslösning. Ingen dag är den andra lik – det är mötet med olika människor, från lokala startups till globala bolag, som gör det så roligt.”
Laura utgår från Stockholm men rör sig mellan olika center – och Nynäshamn kommer att vara en återkommande destination.
“Så ni kommer se mig här ibland – eller kanske på något av våra andra kontor runt om i Stockholm.”
Ett lyft för centrum
Den nya Regus-lokalen ligger mitt i Nynäshamns centrum – bara ett stenkast från det nyöppnade Friskhuset, där hela 22 aktörer inom hälsa redan finns på plats. Och längst ner i samma byggnad som Regus hittar vi även gymmet STC. Tillsammans kommer dessa satsningar att bidra till mer liv, rörelse och inspiration i centrum – något både näringslivet och invånarna kommer att ha glädje av.
“Tänk dig alla dessa människor som jobbar, nätverkar, tar en lunch i stan – och kanske avslutar dagen med en behandling på Friskhuset eller ett pass på STC. Det här är ett lyft för hela centrum,” säger Laura.
Vad är Regus?
Regus är en del av IWG – International Workplace Group – som driver över 4000 kontorscenter i 120 länder. I Sverige finns idag över 30 center, och fler är på gång. Under varumärken som Regus, Spaces, HQ och Signature erbjuder de flexibla, designade kontorslösningar för allt från enmansbolag till stora företag.
I Nynäshamn planeras en kontorsmiljö där det ska vara enkelt att hyra in sig – oavsett om du behöver en fast plats, tillgång till mötesrum eller bara vill jobba här då och då. Och det bästa? Du får tillgång till hela IWG:s globala nätverk – så du kan jobba i Nynäshamn men vara en del av världen.
Våra hyresalternativ
Utöver möjligheten att boka mötesrum vid behov eller ha posthantering och adress hos oss, erbjuder vi följande flexibla medlemskap:
Lounge/Club Access – pris per månad
- 5 dagar:1450 SEK
- 10 dagar: 2110 SEK
- Obegränsat med dagar: 3240 SEK
- 5 dagar: 2460 SEK
- 10 dagar: 4000 SEK
- Obegränsat med dagar:
Inkluderar obegränsad lounge/club access, en egen skrivbordsplats och låsbart skåp i delat kontor.
Tillgång till bokningsbara mötesrum, lounger och kök. Receptionen är bemannad och hjälper till med både posthantering och att ta emot dina besökare.
Pris: 1460 SEK/månad
Eget kontor (24/7 access)
Inkluderar obegränsad lounge/club access och ett möblerat, privat kontor.
Full tillgång till mötesrum, lounger och kök. Receptionen hanterar både post och besökare.
Pris: från 3420 SEK/månad
Bild av Janet och Laura: Aline Varre Bilder av Regus: Janet Jonsson